NUMER KONTA
49 2490 0005 0000 4600 7038 3132
Strona internetowa pełni funkcję informacyjną i nie stanowi reklamy Kancelarii komorniczej.
To potoczne pytanie, które często jest zadawane przez dłużników w toku prowadzonych postępowań egzekucyjnych. Właściwie postawione pytanie powinno brzmieć: ile komornik może zająć z określonego składnika majątku dłużnika. W tym artykule opisane zostaną kwoty, jakie komornik może potrącić z najczęściej stosowanych sposobów egzekucji, tj. z emerytury (renty), wynagrodzenia za pracę oraz rachunku bankowego.
W tym momencie należy zwrócić uwagę, że kwoty jakie mogą być potrącane zależne są przede wszystkim od rodzaju prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Inne kwoty mogą być potrącane w przypadku postępowań o egzekucję alimentów (sprawy o sygnaturach KMP), a inne w postępowaniach nieegzekucyjnych (sprawy o sygnaturach akt KM, GKM, KMS). Kwota wolna od zajęcia to kwota, która powinna zostać dłużnikowi po dokonaniu potrącenia.
W przypadku postępowań alimentacyjnych nie ma kwot wolnych od zajęcia.
Egzekucja ze świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez instytucje takie jak ZUS, KRUS i inne biura emerytalne wygląda następująco:
miesięcznego świadczenia w postępowaniach niealimentacyjnych
nie podlega zajęciu świadczenie w wysokości kwoty odpowiadającej 75% świadczenia minimalnego
miesięcznego świadczenia w postępowaniach alimentacyjnych
brak
Kwota potrąceń liczona jest od emerytury ustalonej w kwocie brutto. Trzynasta i czternasta emerytura nie podlega zajęciu.
Egzekucja z wynagrodzenia za pracę, które dłużnik otrzymuje na podstawie umowy o pracę. Szczegółowe przepisy odnośnie egzekucji z wynagrodzenia określa kodeks pracy, i tak kwoty te wynoszą:
wynagrodzenia za pracę w postępowaniach niealimentacyjnych
nie podlega zajęciu kwota w wysokości minimalnego wynagrodzenia
wynagrodzenia za pracę w postępowaniach alimentacyjnych
brak
Jeśli dłużnik pracuje w oparciu o umowę zlecenie lub dzieło, komornik ma prawo pobrać całość wierzytelności, jeśli nie jest to jego jedyne źródło dochodu.
Egzekucja z rachunków bankowych prowadzonych przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których komornik może potrącić:
środków na koncie w postępowaniach niealimentacyjnych
nie podlega zajęciu kwota w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia, która odnawia się miesięcznie
środków na koncie w postępowaniach alimentacyjnych
brak
Odpowiedzialnym za dokonanie potrącenia jest bank, który otrzymał zajęcie i to on odpowiada za "techniczne" aspekty dokonanego potrącenia, takie jak dokonanie przelewu lub widoczne zablokowane kwoty po zalogowaniu się do swojego banku. Bank przekazuje środki pieniężne z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika niezwłocznie po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu. Jednakże w razie egzekucji bieżących alimentów lub rent bank przekazuje je niezwłocznie.